Skład tekstu - Obecnie pod tym pojęciem rozumiemy przygotowanie tekstu do wgrania do programu graficznego – czyli przepisanie, bądź zeskanowanie tekstu i przetworzenie go do programu edycyjnego, ale używane jest również pojęcie szersze obejmujące również całość działań z przygotowaniem tekstu do druku.
I. Paginacja (numeracja stron) książki:
Paginę należy umieszczać na wszystkich kolumnach tekstowych, z wyjątkiem tzw. czwórek i dwójek tytuło-wych, wakatów i ostatniej kolumny książki. Strony te uwzględnia się w ogólnej liczbie stron.
Tzw. żywą paginę (ze zmieniającymi się tytułami rozdziałów, podrozdziałów, artykułów itp.) należy umiesz-czać u góry lub u dołu kolumny, oddzielając ja od tekstu zasadniczego odstępem lub linią cienką i odstępem.
Tekst żywej paginy powinien się zamknąć w jednym wierszu i nie może go wypełniać całkowicie.
Żywej paginy nie należy umieszczać: na czwórkach i dwójkach tytułowych, na wakatach i na kolumnach spuszczonych (rozpoczynających rozdział).
II. Układ kolumn tekstowych książki:
Pierwsza kolumna rozdziału może (ale nie musi) być spuszczona a wielkość spuszczenia powinna być jedna-kowa w całej książce i wynosić od 1/5 do 1/3 długości pełnej kolumny.
Kolumna szpicowa (końcowa niepełna) nie powinna być krótsza niż 1/6 kolumny zasadniczego formatu.
Nie należy rozpoczynać nowej kolumny ostatnim wierszem akapitu z kolumny poprzedniej (tzw. „bękart”, „wdowa”).
Nie należy także pozostawiać u dołu kolumny pierwszego wiersza nowego akapitu (tzw. „szewc”, „sierota”).Zasady 7-8 dotycząteż rozbudowanych, kilkuwierszowych przypisów dolnych.
III. Wcięcia akapitowe:
W głównym tekście książki akapity oznacza się wcięciami akapitowymi, pomiędzy którymi nie wstawia się dodatkowej interlinii.
W akapicie rozpoczynającym daną część tekstuksiążki(np. rozdział, wstęp, zakończenie) nie stosuje się wcięć akapitowych.
Wcięcia akapitowe muszą być proporcjonalne do szerokości łamu (kolumny) i stopnia pisma, np. wielkości od jednego do półtora firetu (firet = wysokość stopnia pisma).
Jeżeli ostatni wiersz akapitu nie równa się co najmniej dwukrotnej szerokości wcięcia akapitowego, należy taką wiszącą końcówkę „zgubić” w wierszu poprzednim lub powiększyć wiersz końcowy tak, aby był co najmniej dwa razy dłuższy od wcięcia akapitowego.
Skład bez wcięć akapitowych musi być wyjustowany (wyrównany do prawego i lewego marginesu) a ilość tekstu w ostatnim wierszu akapitu powinna być krótsza co najmniej o 1 firet.
W składzie nie można dopuścić do tworzenia tzw. „korytarzy bieli” lub „rynie” zarówno w kierunku piono-wym, jak i po przekątnej.